ALIŞVERİŞ ALDANMACALARI

Merhaba sevgili takipçilerim! Bugün aslında bir çok kişi tarafından bilinse de pek önemsenmeyen bir durumdan bahsedeceğim. Başlıkta da gördüğünüz gibi konumuz alışverişte farkında olarak yada farkında olmadan yaşadığımız aldanmacalar.

Alışveriş merkezlerine gitmemizdeki en büyük etken olmakla beraber vazgeçilemeyen, gezmeden duramadığımız ve bir şeyler almadan kesinlikle çıkmadığımız markalaşmış mağazaların ürün fiyatları gittikçe yükselmiş durumda. Örneğin; bir t-shirt almak istiyorsak en az 50 liramızı gözden çıkarıyoruz demektir fakat verdikleri kirayı, kendi üretimi olan ürünleri satışa sunuyor oluşunu ve çalışan bir sürü insana maaş verdiklerini göz önünde bulundurursak bu tarz markalaşmış mağaza sahiplerine hak vermemek mümkün değil. Bahsettiğim gibi pahalı olsalar da tabii ki çoğu mağaza ödeyeceğiniz ücretin hakkını ürünlerinin kalitesi sayesinde veriyor ve sık sık indirim yaparak insanları mutlu ediyorlar. Tabii bazı mağazalarda var ki sadece markasına para veriyoruz bu da üzücü bir durum olsa da bugün bahsedeceğim asıl şey bu mağazalar değil de alışveriş merkezi dışındaki mağaza denilebilecek ancak kendi üretimini yapmayan butikler.

Bu butikler 3-4 yıl gibi bir sürede bir anda çoğalmakla beraber piyasayı da değiştirdi diyebiliriz. Bahsettiğim butik türü mağazalar o kadar çoğaldı ki adım başı yeni bir butik ile karşılaşabilmemiz mümkün duruma geldi. Ancak benim için butikler üretim yapan ve üretim yapmayan olarak ikiye ayrılıyor.

Peki markalaşmış mağazalar ve üretim yapan butikler varken üretim yapmayan butikler nasıl tutunabiliyor ?

Biraz önce bahsettiğim gibi markalaşmış mağazalar ve üretim yapan butikler kendi ürünlerini üretiyor, belirli sayıda bir çalışana sahip olmasının yanı sıra bir çok şehirde de mağazaları ve üretim alanları bulunuyor. Genellikle 3 tane şubesi bulunan üretim yapmayan butiklerin en fazla 10 tane çalışanları mevcut. Bu butikler siparişlerini WhatsApp üzerinden veya İnternet sitelerinden alıyorlar.
Butik türü bu mağazaların markalaşmış mağazalar ve üretim yapan butikler varken tutunmasında ki en büyük etken genellikle ucuz olmaları veya çok pahalı olsa da her yerde satılmayan herkesin sahip olmadığı türde ürünler satışa sunmalarıdır. Bu butikler ürünlerini yurt dışından toplu bir şekilde getirterek stok yapıyorlar. Yaptıkları stok sayesinde ürünleri hep mevcut oluyor bu sayede de insanlar bir gün önce gördüğü ürüne 10 gün sonrada stok mevcut olarak ulaşabiliyorlar. Yurt dışından getirdikleri ürünlerin çoğunluğu senenin trend gözlükleri, kolyeleri, küpeleri, saatleri ve ayakkabıları oluyor. Zaten butikler genellikle aksesuar ve takı satışlarından para kazanıyorlar.Kıyafet kısmına gelecek olursak kendi üretimini yapan butikler risk almadan kaliteli ürünler üretiyor ve markalaşmış mağazalardan pahalı olsa bile bende zaman zaman tercih edebiliyorum çünkü önemli olan ürünün kalitesi ve sağlık açısından zararlı olup olmaması. Kendi ürününü üretmeyip mağazada bulunan her ürünü yurt dışından temin eden butikler ise bizi büyük bir aldanmacanın içerisine sokuyorlar. Neden mi ? Çünkü butiğe girdikten sonra ürünlere baktığımızda aslında markalaşmış mağazalarda veya üretim yapan butiklerde satılan ürünlere çok benzer olduklarını görüyoruz sonrasında diyoruz ki öyleyse neden 2 kat daha fazla para vereyim ki madem daha ucuz bende buradan alışveriş yaparım. Ancak iş orada bitmiyor ürünler çok benzer olsalar da üründe kullanılan malzemeler ne kadar sağlıklı ne kadar değil bilemiyoruz. Alışveriş esnasında bunu fark etmesek bile bu yerlerden bir ayakkabı aldıktan bir hafta sonrasında genellikle memnun olamıyoruz sebebi ise ya ayağımızı acıtıyor ya boyası ayağımıza geçiyor yada dış yapısında ki boya kıyafetlerimizi boyuyor ama neden ayakkabının dış boyası pantolonumuzu boyasın diyorsanız bunun sebebi kalitesiz ürünlerde genellikle kanserojen içeren ucuz maddelerden üretilmesi oluyor. Böyle durumlar ile daha sık saatler ve takılarda karşılaşılıyor mesela aldığınız bir saati çok sıcak bir havada kolunuza taktığınızda karşılaşacağınız durum saatin kolunuzda boya şeklinde iz yapması olacaktır.
Aslında dikkat etmediğimiz ucuz diye aldığımız ürünler hatta bazen pahalı olsa da farklı ve kimsede yok diye aldığımız ürünler kesinlikle sağlığımızdan daha değerli değiller. Tabii çoğu insan bu durumu fark edemiyor veya önemsemiyor olsa da bu benim için kesinlikle değinilmesi gereken bir konu. Bu ürünler yurt dışı İnternet sayfalarından 1 $ veya 5$ gibi bir ücrete alınabiliyor alınan ürünleri burada 80-90 Türk Lirasına veya daha fazlasına bizlere satıyorlar. Belki bu durum yanlış olmayabilir yada bir çoğunuzu rahatsız etmeyebilir ve yurt dışında ki ürünleri beğeniyor ancak beklemek istemiyorsunuzdur bu durumda tabii ki bir alternatif bu butikler olabilir.

Çok ucuz bir malı yüksek bir fiyata satmayı sadece yurt dışından ürün alan butikler mi yapıyor ?

Tabii ki hayır aksesuarcılar ve genellikle gözlükçüler (kendi şahit olduğum bir durum) ucuza aldıkları ürünleri çok pahalı bir fiyata satıyorlar. Örneğin, Bir gözlükçü bilinen bir markanın ürününü 60 Türk Lirasına alıyor (toptan aldığı için daha ucuz alması normal olsa da sattıkları fiyat çok uçuk). Peki bize kaç paraya satıyor? 60 Türk Lirasını 5 ile veya 6 ile çarparak satış fiyatını kendileri belirliyorlar. Anlayacağınız kendi ürününü üretmeden sadece marka ürünleri satan yerlerde genellikle durum bu şekildedir, bir çok markalaşmış mağazanın fabrika satış mağazası da mevcuttur bu fabrika mağazaları sayesinde hem kaliteli ürünler alıp hemde ucuz alışverişler yapılabiliyor.

Markalaşmış mağazalar ve üretim yapan butikler neden üretim maliyetinin çok üstünde fiyatlara satış yapıyor?

Kendi üretimini yapıp kendi ürünlerini satan mağaza ve butikler ürünün kumaşından ürünün üretildiği makineler ve o makineler başında çalışan insanlara kadar sorumludurlar. Örneğin; Çalışan makinelerin harcadığı enerji sayesinde ödeyecekleri elektrik faturaları, makine başında çalışan ve belkide ürün yetişsin diye mesaiye kalan insanlara yapılacak maaş ve ekstra ödemeler. Her işletme mutlaka harcadığından daha üst seviye bir kar sağlamak zorundadır çünkü barınabilmesi ve çalışmalarını devam ettirebilmesi için ekstra para kazanabilmesi gerekmektedir. Hiç bir mağaza üretim maliyetine ürünlerine satmaz çünkü böyle bir durumda hiç bir kazanç sağlayamaz ayrıca bahsettiğim masraflar sayesinde ise eksi bir duruma düşerler yani borçlanırlar.

Bir çoğumuz için ucuz ürünler almak hoş gelse de önemli olan kalitedir. 5 tane ürüne sahip olacağımıza 1 tane kaliteli bir ürüne sahip olmayı tercih etmeliyiz.

Peki siz hangi mağazaları tercih ediyorsunuz ?
Bu konudaki görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yoruma yazabilirsiniz 🙂

ALIŞVERİŞ ALDANMACALARI” için 2 yorum

  1. Kesinlikle katılıyorum çok çok uygun fiyata aldıkları ürünleri tamamen kafalarına göre fiyatlandırarak satışa sunuyorlar insanları kandırmaktan başka hiç bir şey değil.

    1. Merhaba Buse! Düşüncelerini benimle paylaştığın için teşekkür ederim sana katılıyorum bu tarz şeylere dikkat etmeliyiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir